Kiedy mówi się o owczarku szkockim niektórzy kojarzą, co to za rasa, inni nie. Jeśli powiemy „Lassie” raczej każdy przypomni sobie dostojnego psa o długiej rudo-białej sierści efektownie powiewającej na wietrze podczas biegu.
Powieść Erica Knighta przyczyniła się do popularyzacji tej wyjątkowej rasy wywodzącej się ze średniowiecznej Szkocji.
Usposobienie pasterza u owczarka szkockiego
Owczarki szkockie (Collie) to psy pasterskie, dysponujące szeregiem pozytywnych cech jak na dobrego pasterza przystało. Są bardzo pracowite i chętne do pomocy. Uwielbiają ruch, dlatego będą znakomitym kompanem dla osób prowadzących aktywny tryb życia, lubiących długie spacery, zwłaszcza na łonie natury. Są otwarte na wyzwania, co w połączeniu z inteligencją sprawia, że szybko uczą się nowych zadań. Dyscyplina i posłuszeństwo to kolejne cechy charakterystyczne dla tej rasy.
Owczarek jedyny w swoim rodzaju
Każdy, kto miał okazję zetknąć się z owczarkiem szkockim długowłosym bądź krótkowłosym, mógł zauważyć, że psy te wyróżniają się nie tylko wyglądem, ale też charakterem. Są bardzo łagodne, mają w naturze pozytywne nastawienie wobec życia i całego świata. Dlatego jeśli ktoś szuka psa stróżującego, powinien pomyśleć o innej rasie. Sygnalizowanie, że zbliża się ktoś obcy, leży w gestii Collie, jednak chociaż do nieznajomego będą odnosić się z rezerwą i ostrożnością, to raczej go nie przestraszą. Wyjątek może stanowić sytuacja, gdy wyczują zagrożenie dla opiekuna. Cechą zdecydowanie wyróżniającą rasę jest duża wrażliwość.
Spoglądając w wąskie, lekko skośne oczy ciężko oprzeć się wrażeniu, że obok pogody ducha kryje się w nich szerokie spektrum uczuciowości. Psy te potrzebują szczególnej emocjonalnej bliskości z człowiekiem.