Przepiórki w domu – czy to możliwe?

Hodowla przepiórek w domu jest możliwa i stanowi jedno z najoryginalniejszych hobby. Ptaki te są wbrew pozorom są bardzo wdzięcznymi zwierzątkami domowymi, nie wymagają dużo opieki. Co jest potrzebne do hodowli przepiórek w domu? Jak ją rozpocząć?

Wyposażenie klatki oraz żywienie przepiórek

To podstawowa kwestia na jaką warto zwrócić szczególną uwagę przed zakupem zwierząt. Dla początkującego hodowcy z pewnością wystarczy standardowa klatka dla papug o wymiarach 120 x 60 cm wyłożona trocinami lub słomą w której zmieści się od 2-3 ptaków.

Należy pamiętać, że przepiórki w sezonie zimowym oraz późną jesienią potrzebują dodatkowego naświetlenia, a także wybiegu. Niezbędna jest więc lampa z odpowiednią żarówką. W skład wyposażenia powinien wchodzić również karmnik oraz poidło dla ptaków, najlepiej jeżeli posiada ono możliwość przytwierdzenia do ściany klatki. Jeśli chodzi o pokarm dla przepiórek odżywiają się one głównie nasionami takimi jak słonecznik, dynia czy ziarnami zbóż. Jako dodatek do paszy dla ptaków warto dodać odrobinę gotowanych warzyw na przykład marchwi, aby ich dieta była bogata w witaminy i minerały.

Co jeszcze warto wiedzieć o przepiórkach?

Trzymanie przepiórek w domu wymaga cierpliwości, znacznej ilości uwagi oraz nieco czasu, aby widoczne były pierwsze efekty hodowli. Ptaki te jeśli są dobrze traktowane, a hodowla jest umiejętnie prowadzona są w stanie wyprowadzać lęgi również w klatce. Jeżeli już pojawią się pisklęta to należy o nie dobrze dbać i zapewniać im jak najlepsze warunki.

Jeśli już uda się dochować kolejnego pokolenia przepiórek we własnej hodowli jest to duży sukces i radość dla właściciela tego nietypowego zwierzaka domowego.