Karmy Royal Canin dla psa: sucha i mokra. Jakie mają cechy?

Royal Canin to francuska marka z wieloletnią tradycją, która specjalizuje się w produkcji artykułów spożywczych dla zwierząt. W szczególności nacisk kładzie na produkty dla psów, dopasowując poszczególne rodzaje pożywienia do ich indywidualnych potrzeb. Wyspecjalizowała się między innymi w produkcji serii karm bytowych oraz karm specjalistycznych i weterynaryjnych. Wśród ich produktów można znaleźć między innymi karmy suche i mokre. Przyjrzymy się bliżej tym dwóm typom.

Zawartość wody

To oczywiste, że karma sucha posiada niewielką ilość wody w swoim składzie, a karma mokra znacznie większą, sięgającą zazwyczaj około 80%. Jednak na jakie dokładnie cechy przekłada się zawartość wody w karmie dla psa?

Oczywiście na jego spożycie wody w ciągu dnia. Psy, które dostają mokrą karmę, spożywają jej znacznie więcej, ponieważ mają ją dostarczoną w posiłkach i popijają z miski. Tymczasem zwierzęta, które bazują na suchej karmie, muszą dostarczać wodę jedynie z miski, co nie zawsze oznacza, że spożywają jej optymalną ilość. Zbyt mała ilość wody przekłada się z kolei na choroby nerek. Oznacza to zatem, że jeśli chcemy lepiej zadbać o zdrowie psa, lepszym wyborem będzie mokra karma Royal Canin dla psa.

Składniki odżywcze

Wszystkie karmy marki Royal Canin są odpowiednio zbilansowane i uwzględniają indywidualne potrzeby psów. Dlatego też zarówno wśród mokrych, jak i suchych produktów znajdziemy szereg linii dedykowanych dla konkretnych ras, ale także dla psów mających szczególne potrzeby żywieniowe. Warto wśród nich wyróżnić przynajmniej kilka przykładowych typów, do których należą:

  • hipoalergiczna karma dla psich alergików,
  • kompozycja dla psich seniorów i juniorów,
  • karma sprzyjająca pobieraniu wody przez psa i wspierająca pracę układu moczowego,
  • karma dla psów ras małych,
  • pożywienie zapobiegające nadwadze i otyłości,
  • kompozycje dla psów wrażliwych (mających częste problemy trawienne),
  • specjalne karmy dla suczek w okresie ciąży,
  • karmy dla psów sterylizowanych.

Niezależnie od tego, czy decydujemy się na karmę mokrą, czy suchą, w formułach Royal Canin znajduje się około 50 różnych składników odżywczych, które mają pozytywny wpływ na funkcjonowanie ciała psa. Są to pokarmy dobrze zbilansowane w zależności od potrzeb, niskokaloryczne i łatwe do strawienia, dzięki czemu pies zachowuje wysoką energię przez cały dzień.

Wygoda dla właściciela

Choć zdrowie psa zawsze musi znajdować się na pierwszym miejscu, kiedy podejmujemy decyzję o zakupie konkretnego rodzaju karmy, warto nadmienić także, jakie korzyści bądź wyzwania stawia przed właścicielem każda z karm.

Sucha karma oferuje wiele wygód. Jest łatwa do przechowywania, można kupić ją na zapas i bez problemu zabierzemy ją ze sobą w podróż. Karma mokra z kolei ma krótsze terminy ważności, w szczególności po otwarciu puszki. Wymaga przechowywania w lodówce, a wyjazd z nią to nieco większe wyzwanie. Jednak doświadczony właściciel poradzi sobie na pewno nawet z takim problemem, więc nie powinien to być czynnik decydujący podczas zakupu – czynnikiem decydującym zawsze powinien być stan pupila.