Właściwości Dry Bed dla psa – dlaczego warto je wybrać

Początkowo legowiska chłonne, znane pod nazwą dry bed lub vet bed były wykorzystywane niemal wyłącznie w klinikach i szpitalach weterynaryjnych. Dziś coraz więcej osób używa dry bed dla psa również w domach czy podczas wyjazdów. Chętnie korzystają z nich zarówno opiekunowie psów, jak i kotów, świnek morskich, królików czy wielu innych zwierzaków. W czym tkwi magia dry bedów? Co sprawia, że warto kupić legowisko chłonne dla psa?

Czym jest dry bed dla psa?

Zanim przejdziemy do opisywania zalet i zastosowań dry bedów, warto przybliżyć czym dokładnie jest ten rodzaj legowiska. Na pierwszy rzut oka vet bed wygląda bardzo niepozornie, niczym zwykły kocyk czy dywan, który nijak się ma do wyszukanych kanap i materacy dla pupili.

Dry bed to rodzaj chłonnego legowiska dla psa, wykonanego z przyjemnej w dotyku, miękkiej tkaniny o gęstym splocie włosów. Materiał ten został opracowany w latach sześćdziesiątych w Wielkiej Brytanii, gdzie początkowo służył w szpitalach, jako podkład łóżkowy, ze względu na niesamowite możliwości chłonne. Konstrukcja dry bedów pozwala przepuszczać płyny, pozostawiając materiał suchy nawet po zmoczeniu. Dzięki temu znacznie ogranicza się ryzyko namnażania szkodliwych drobnoustrojów oraz powstawania odleżyn.

Jakie legowisko dla psa? Kiedy sprawdzi się dry bed?

To właśnie te niezwykłe właściwości przepuszczania płynów sprawiły, że materiałem zainteresowali się hodowcy oraz opiekunowie psów. Materiał, z którego wykonane są vet bedy pozwala zachować wysoki poziom higieny przy psach starszych, schorowanych, a także przy szczeniakach. Dry bed dla psa zapewnia doskonały poziom izolacji od podłoża, jest miękki i daje psu wygodę oraz ciepło w czasie odpoczynku. Jednocześnie w razie zmoczenia materiału pies wciąż może cieszyć się komfortem.

Właśnie z tego powodu dry bed sprawdza się przy odchowie szczeniąt oraz w opiece nad psami starszymi czy zmagającymi się z różnymi dolegliwościami zdrowotnymi. Miękki, przyjemny dla poduszek materiał, zapobiega ślizganiu się łapek na podłodze oraz pomaga w utrzymaniu porządku, gdy pies ma problemy z utrzymaniem moczu lub gdy istnieje ryzyko rozlania wody np. w kojcu dla szczeniąt. Przy psach chorych, sparaliżowanych lub mających problemy ortopedyczne, zapobiega odleżynom i zapewnia odpowiednie warunki do rehabilitacji.

Dry bed pełni również rolę idealnego legowiska w klatce samochodowej, domowym kenelu oraz na tarasie czy balkonie. Pies po intensywnym spacerze często jest mokry i ubrudzony piaskiem oraz błotem. Kładąc się na dry bedzie pies może spokojnie wyschnąć, a zarówno woda jak i piach przenikną przez materiał, pozostawiając suchą powierzchnię do odpoczynku. Po wszystkim wystarczy wytrzepać legowisko i odkurzyć podłogę pod nim.

Dodatkowo, w samochodzie legowisko chłonne typu dry bed zapewnia lepszą przyczepność podczas jazdy, co jest szczególnie istotne, gdy pies podróżuje w klatce.

Dla psiaków, które potrzebują bardziej miękkich powierzchni do odpoczynku, dry bed doskonale sprawdzi się jako warstwa wierzchnia na inny rodzaj legowiska. Matę vet bed można położyć np. na materacu ortopedycznym poprawiając dodatkowo komfort zwierzęcia.