Czy jeże odnajdą się jako zwierzątka domowe?

Kiedyś zwierzętami domowymi były głównie psy i koty. Teraz ludzie coraz częściej kupują lub przygarniają zwierzęta, które do niedawna oglądaliśmy tylko w naturze. Jednym ze zwierząt dzikich, które zostały udomowione są jeże.

Jeż w domu – zalety

Posiadanie jeża w domu na pewno ma kilka zalet. Po pierwsze często jako zwierzątko domowe przygarniają je osoby, które są uczulone na sierść, a pragną mieć pupila.

Jeże są dosyć spokojnymi zwierzętami. Nie powodują hałasu, ruszają się dosyć powoli w porównaniu np. do chomików. Czasami wydają z siebie dźwięki podobne do mruczenia kota. Jest to sygnał, że wszystko u nich dobrze. Jedną z zalet posiadania jeża jest na pewno to, że nie muszą mieć wielu interakcji z człowiekiem, a także zbytniej uwagi. Dzięki temu są dobre dla osób, które często wychodzą z domu. Jeże nie potrzebują spacerów, a także nie wydzielają zapachów, które czasem są powodem, dla którego ktoś nie chce mieć zwierzaka. Należy jedynie dbać o jego czystość, a także sprzątać klatkę na bieżąco, żeby zachować czystość.

Dlaczego nie warto trzymać jeża w domu?

Żeby nie było tak cukierkowo, jak w przypadku posiadania każdego zwierzaka, także w przypadku jeży występują wady. Jeże to zwierzęta konkurencyjne i wolą przebywać w we własnym towarzystwie niż w towarzystwie innych zwierząt. Nie powinny być ciągle trzymane w klatce. Należy je wypuszczać na spacery po mieszkaniu, co sprawia, że mogą przypadkiem załatwić swoje potrzeby poza klatką. Stworzenia te nie lubią dzieci. Przebywanie w towarzystwie dzieci, które lubią się bawić i podnosić zwierzątka jest dla nich uciążliwe. Może to spowodować pojawienie się kolców.

Jeże – weterynarz

W związku z tym, że jeże to wciąż nowy gatunek, jeśli chodzi o zwierzątka domowe jest mało weterynarzy, którzy potrafią się o nie dobrze zatroszczyć i leczyć w przypadku jakiejś choroby. Należy wziąć to pod uwagę, jeżeli myśli się o przygarnięciu jeża do domu.