Selkirk rex – charakterystyka rasy kota i pielęgnacja

Selkirk rex to młoda rasa kotów, która powstała w 1987 roku w USA. Zrodziła się ze skrzyżowania kota z kręconą sierścią z kotem perskim. Dzięki temu połączeniu pojawiła się rasa z dłuższym, kręconym futerkiem, która wyglądem przypomina owieczkę.

Wygląd selkirk rex

Koty rasy selkirk rex charakteryzuje wyjątkowy wygląd ze względu na ich kręconą sierść, która może być długa lub krótka. Jego głowa jest okrągła z dużymi, szeroko rozstawionymi uszami. Nos jest wyraźny a pyszczek krótki z kręconymi wibrysami, które mają tendencję do łamania się. Uszy rasy są szeroko rozstawione, zazwyczaj mają średnią wielkość.

Z pozoru selkirk rex może wyglądać na kota masywnego, jednak zazwyczaj jest to zasługa futra. Koty tej rasy są raczej małe, dorosłe osobniki ważą od 3 do 6 kg.

Selkirk rex – charakter kota

Charakter rasy selkirk rex jest wyjątkowo łagodny. Koty tej rasy są raczej spokojne i bezkonfliktowe, kochają kontakt z człowiekiem i zabawę. Kontakt z człowiekiem odbywa się jednak na kocich zasadach. Selkirk rexy są raczej spokojne i nie lubią zbyt dużego zamieszania.

Pielęgnacja kota selkirk rex

Tak jak każdy kot, selkirk rex wymaga specjalnej pielęgnacji. Oprócz regularnych wizyt u weterynarza należy samodzielnie dbać o futro, oczy, uszy, pazury i zęby kota.

Futro selkirk rex

Pomimo gęstej i kręconej sierści, koty rasy selkirk rex są bezproblemowe w pielęgnacji. Ich futro najbardziej wymagające jest w okresie wiosny i jesieni, kiedy intensywnie zmieniają sierść. Należy je wtedy wyczesywać mniej więcej co drugi dzień, w celu zapobiegania powstawaniu kołtunów. Przez resztę roku selkirk rexy wystarczy czesać raz w tygodniu.

Selkirk rexów nie trzeba myć, jeżeli ich futro nie uległo zabrudzeniu. Nie należy golić kotów na lato

Oczy – ze względu na to, że oczy kotów selkirk rex mają tendencję do łzawienia, należy je regularnie czyścić.

Zęby – również zęby kotów tej rasy wymagają pielęgnacji ze względu na tendencję do osiadania na nich kamienia. Najlepiej myć kocie zęby raz na kilka dni.

Uszy – koty tej rasy często produkują nadmierną ilość woskowiny, dlatego zaleca się regularne czyszczenie uszu.

Pazury – warto regularnie podcinać kocie pazury, jednak nie jest to konieczne, jeżeli kot chętnie korzysta z drapaka.

Cena selkirk rex

Cena kotów rasy selkirk rex w zależności od hodowli waha się pomiędzy 2000 a 4000 zł. Należy pamiętać, aby wybrać legalną hodowlę zarejestrowaną w PZF.