Jak nauczyć psa komendy leżeć?

Szkolenie psa jest bardzo istotną kwestią, dlatego nie można jej pomijać. Nauka komend jest nie tylko dobra metodą na wspólne spędzanie czasu, zabawę oraz tworzenie więzi, ale także podstawą, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo pupila na spacerze. Jak nauczyć psa komendy leżeć?

Zrozumienie Twojego psa

Najważniejsza kwestia, o której trzeba pamiętać podczas nauki komendy leżeć to fakt, aby pupil zrozumiał, co ma robić. Dlatego musimy mu pokazać, czego od niego wymagamy. Na początku trzeba skupić uwagę psa, zaś następnie powolnym ruchem przesunąć dłoń od nosa pupila do ziemi i nagrodzić, kiedy się położy.

Nauka komendy słownej przez psa

Istotne jest wybranie jednego słowa oznaczającego daną czynność, w tym wypadku komendę leżeć. Może to być waruj, połóż się czy po prostu leżeć. Pamiętajmy, aby nie używać zamiennie słów oznaczających inne komendy, gdyż pies w pewnym momencie może się najzwyczajniej pogubić i nie będzie wiedział, o co nam tak naprawdę chodzi.

Nauka psiej komendy w dowolnych warunkach

Gdy pies będzie już wiedział, co oznacza komenda waruj albo leżeć i chętnie ją wykonuje w odpowiednio spokojnym środowisku, które wybraliśmy na poczet nauki, czas pójść nieco dalej i pokazać, iż obowiązuje ona w dowolnych warunkach, nie tylko tych szkoleniowych. Warto będzie w tym celu wykorzystać sytuacje codzienne i kazać mu leżeć na legowisku albo w innych miejscach w naszym domu, zaś później rozszerzać stopniowo rozproszenia i przechodzić na zewnątrz. W czasie takiego kroku istotna będzie gradacji liczby dystraktorów.

Najpierw należy ćwiczyć w nowym miejscu, na przykład na terenie ogrodu, bez sporej ilości rozpraszających bodźców.

One thought on “Jak nauczyć psa komendy leżeć?

Dodaj komentarz